Tak jsme se byli potápět v Ománu.
Sultanát Omán je nejstarším nezávislým státem v arabském světě. Jeho hranice byly dlouhou dobu uzavřeny a až za vlády nynějšího sultána Qaboose se Omán otevřel světu. Konečně tak lidé a turisté mohli začít objevovat jeho krásy, i když otázkou zůstává, jak dlouho se Ománu podaří udržet svoji autentičnost a nepodlehnout turistickému nátlaku.
Celý Omán je lemován kamenitými horami a velmi často narážíme na staré opuštěné kamenito-hliněné vesničky, jako například tu v Nizwě, kde můžeme dodnes obdivovat stavení ze 7.století našeho letopočtu.
Ale dnes chci psát hlavně o další Ománské specialitě (nechci použít slova atrakce, protože Omán je stále ještě a doufám, že nějakou dobu tomu ještě tak bude, nekomerční) a tou je potápění.
Pobřeží Ománu je dlouhé 1700 km a táhne se ze severního Saint of Hormuz až na jih k hranicím s Yemenem. Pobřeží tu od severu hraničí se třemi moři: Perský (arabský) záliv, Ománský záliv a Arabské moře. Ve vodách tu můžete spatřit až 1500 různých mořských živočichů. Arabské moře však nabízí největší rozmanitost mořských druhů a to se směrem na sever k zálivům snižuje. Proto je nejlepší potápění na jihu Ománu.
Hlavními potápěčskými lokalitami v Ománu jsou Daymaniayat Island, Fahal Island a Musandam.
My jsme však z Dubaje vyrazili autem a měli pouhé 3 dny na cestování, proto jsme zvolili jako potápěčskou lokalitu Bandar Khairan, 40km na jih od Muscatu. Tato oblast je ještě, co se týče potápění, poměrně neobjevená.
Extra Divers nabízí ranní a odpolední ponor. Ranní začíná v 7:15 (2 ponory) a odpolední ve 14:30 (1 ponor). Cena za odpolední ponor pro certifikované potápěče, včetně kompletné výbavy (neoprén, BCD, regulátor, ploutve, maska, lahev s 210 bary) stojí 47 OMR.
Loď odplouvá z vlastního přístavu a trvá to asi 15 minut, než dorazíte na místo ponoru.
My jsme se potápěli v Decorator Bay, malé zátoce, kde je k vidění poměrně bohatý podmořský svět. Ponor probíhá v 5ti až 20ti metrech, takže je tohle místo ideální i pro začátečníky. Měli jsme štěstí na velká hejna ryb, rejnoky, murény a perutýny. Korály tu nejsou tak spektakulární jako v Rudém moři, ale bylo by nefér jakýkoliv podmořský život srovnávat s Rudým mořem, protože ten je, podle mě, prostě nepřekonatelný. Zde, v Ománském zálivu, můžete spatřit také želvy a leopardí žraloky. Často jsou tu také k vidění i delfíni.
Na ty jsme však štěstí neměli. I tak byl ale ponor zážitek a těšíme se, že si to brzy zopakujem. Příště ale zkusíme zase jiné lokality, třeba ty více směrem na jih Ománu.
Previous post
Jóga v Dubaji
Next post
Omámeni Ománem – část první
Nejnovější komentáře