MALÝ PRŮVODCE TÍM, CO NA SEBE V DUBAJI
Vzpomínám si, že ještě před tím, než jsme se odstěhovali do Dubaje, jsem měla velké obavy z toho, co tady budu nosit na sebe. Moje představa byla asi taková, že budu muset chodit zahalená od hlavy až k patě. Budu se vůbec moci koupat v moři v bikinách? Chodit venku v šortkách a v tílku? A jak to v tom šíleném vedru vůbec přežiju?
Všimla jsem si, že nejsem zdaleka jediná, která tuto otázku před odletem do Dubaje řeší. Proto jsem se rozhodla sestavit malého průvodce tím, co a při jaké příležitosti nosit na sebe v Dubaji. Pokud se vám tento průvodce bude zdát užitečným, neváhejte ho sdílet, nebo napsat koment s vlastní zkušeností. Velice to oceníme 🙂
Dubaj je nejtolerantnější ze všech sedmi Spojených Arabských Emirátů. Rozhodně také nejliberálnější z celého Středního východu. I když je Dubaj z velké části závislá na turismu, nezapomínejme, že je to stále muslimská země a proto je potřeba tolerovat místní zvyky a kulturu. Tento malý průvodce by vám měl usnadnit pochopení místní kultury a tradic a přitom vás také uklidnit, že se opravdu zase až tak omezení nebudete muset cítit.
CO NA SEBE – U BAZÉNU, NA PLÁŽI A KOLEM HOTELU
U bazénu a na pláži u moře platí pouze jediný zákaz: opalování nahoře bez, nedej bože nazí. Za to by vás mohli zavřít a pro trochu opálení by to opravdu nestálo za to.
Jinak jakékoliv střihy plavek, bikin, barev a potisků, jsou povoleny. Ne nadarmo se o Dubaji říká, že je to taková Miamy beach středního východu! Ženy zde o sebe hodně dbají a občas si na pláži připadáte jako na nejnovější módní přehlídce plavek Victoria’s Secret.
Avšak plavky typu tanga bych být vámi také nechala doma. Pokud ovšem nechcete být okupována místním zástupem indických stavařů, kteří nemají o polední pauze na práci nic jiného, než okukovat zadnice místních turistek 🙂
Plavky patří pouze k bazénu a na pláž. Na pochůzkách po hotelu a kolem něj si ke kraťasům nezapomeňte vzít tílko nebo tričko. To platí i pro pány. Procházet se jen tak v plavkách je zde opravdu nevhodné.
CO NA SEBE – NA ULICI, V METRU, V AUTOBUSE A V SHOPPING MALLU
I přes to, že je Dubaj turistickým rájem, stále zde žije převážná skupina muslimů a aby se člověk nedostal do zbytečných problémů nebo trapných situací, tuto kulturu je třeba respektovat.
Na běžné nákupy, cestování metrem nebo nákupy v shopping mallech se ženám doporučuje a vlastně i vybízí danými výzvami, před vstupem do nákupních center nebo do metra, aby se oblékaly s respektem k místní kultuře. Ramena a kolena by měla být zahalená. Tričko s krátkým rukávem, sukně po kolena nebo tříčtvrteční kalhoty jsou v naprostém pořádku. Mějte také v paměti, že používáním klimatizace v dopravnách prostředcích a v nákupních centrech se zde opravdu nešetří. Venku může být dobrých 35 stupňů, ale po vstupu do zmíněných míst může teplota díky klimatizaci spadnout až na 18 stupňů! A to je pak opravdu rozdíl a pěkná zima. Až někdy místní podezřívám, že si v takové zimě libují a užívají “luxusu“, pro ně ještě před 40ti lety nepředstavitelném. Takže svetřík či šátek přes ramena s sebou! Opravdu ho oceníte.
Mužům se doporučuje na nakupování a cestování volit kalhoty delší délky nebo minimálně po kolena. Košile s krátkým rukávem nebo tričko jsou určitě vhodnější variantou než vypasované tílko. To si nechte na pláž nebo ho raději nechte úplně doma!
CO NA SEBE – VE STARÉ ČÁSTI DUBAJE A NA TRHY
Ve staré části Dubaje, jako je Satwa, Karama, Deira a Bur Dubai, v posledních dvou zmíněných se nachází trh s látkami, zlatý trh a trh s kořením, je vhodné respektovat ta samá doporučení jako v oblékání se na ulici a v nákupních centrech.
Restaurace ve staré části Dubaje.
CO NA SEBE – DO RESTAURACE
V tomto případě volte casual až smart casual dress, pohodlné reprezentativní oblečení, které nebude nijak příliž vyzývavé. Sandálky pro ženy nejsou problém.
Většina restaurací požaduje dress code pro muže: Dlouhé kalhoty, košile a uzavřené boty. Rodilé eiráťany potkáte v dlouhých bílých košilích, tzv. kandourah. Ti k nim nosí sandály, které jsou ale součástí daného předepsaného dress codu a pro jiné muže, kteří nemají na sobě tradiční emirátský oděv, jsou sandály či žabky v restauracích nepřístupné.
Zde tipy na restaurace.
CO NA SEBE – NA PÁTEČNÍ BRUNCH, LADIES NIGHTS A NA PARTY
Dámy, konečně můžete být ve svém živlu! Boty na podpatku jsou v těchto případech nepsaným dress codem. Na sebe nejlépe nějaké šatičky, jejichž délka může být i o trochu kratší než je pro Dubaj obvyklé 😉 Cokoliv přes chic a stylish, malé černé, červené a bílé, po šaty splývavé až na zem. K tomu výraznější make up a můžete vyrazit!
Pánové by měli volit dlouhé kalhoty, uzavřené mokasíny a košili. V teniskách a kraťasech by vás na většině místech nemuseli ani vpustit dovnitř.
Zde tipy na páteční brunch a ladies nights.
CO NA SEBE – NA PRACOVNÍ MEETING
Na pracovní meeting je třeba volit konzervativní oblečení. Pro ženy kalhotový kostýmek či sukně pod kolena, košile a sako. Košile by měla být zapnutá až ke krku. Žádné vyzývavé oblečení. Boty uzavřené s nebo bez podpadku.
Pánové by měli jednoznačně volit oblek a kravatu.
CO NA SEBE – PŘI SPORTU
Ať už při běhání, józe či návštěvě posilovny, vhodnou volbou pro ženy jsou legíny pod kolena a tílko či tričko s krátkým rukávem.
Muži mohou obléci kraťasy a tričko.
CO NA SEBE – NA POUŠTNÍ SAFARI
Vezmeme-li v úvahu fakt, že strávíte den v poušti, nejlépe uděláte, když zvolíte jakékoliv pohodlné sportovní oblečení, kraťasy a tričko v tomto případě budou ideální volbou.
Mnoho emiráťanů zde také nepotkáte, takže nemusíte mít obavu, že byste ve svých kraťasech někoho pohoršovali.
CO NA SEBE – V MEŠITĚ
Ženy to mají v podstatě jednoduché. Ty vyfasují při příchodu do mešity, výměnou za zástavu cestovního pasu, tradiční dlouhou černou abayu, kterou si musí zakrýt i vlasy. I tak byste ale při návštěvě mešity měly volit konzervativní oblečení. Například takové, které se hodí i na nákupy.
Muži, pokud nechtějí strávit prohlídku v tradiční kandourah, dlouhé bílé košily, musí volit kalhoty minimálně pod kolena a tričko s krátkým rukávem.
Přes všechna doporučení i tak stále velmi často vídáte mladé dívky a ženy oblečené podle nejnovějších západních stylů, šatečků a minikraťásků, které nezakrývají skoro nic. Toto je však velmi nevhodné a na takové ženy je zde pohlíženo, nejen v emirátské komunitě, jako na lehké děvy.
Pokud máte jakékoliv vlastní zkušenosti s oblékáním v Dubaji, neváhejte se o ně s námi podělit v komentářích!
Previous post
Emirátská kuchyně
Next post
Dubai Food Festival 2015
Nejnovější komentáře